Ayak Burkulmasında Ne Yapılır? Burkulmaya Ne İyi Gelir?

Ayak bileği burkulmasına ne iyi gelir? Ayak burkulması sırasında ne yapılmalıdır? Ayak burkulmasına ne iyi gelir? Ayak burkulması doğal tedavi yöntemleri.

Ayak bileği burkulmasına ne iyi gelir? Ayak burkulması hem can yakıcıdır hem de sonrasında dinlenme gerektirir. İyileşene kadar üstüne bastıkça acı duyarsınız. Genelde herkes iyileşmeden üstüne basmamak gerektiğini bilir. Fakat herkesin işi gücü olduğundan ister istemez bu süre daha kısa kalır. Ayağı burkulan kişi kısa sürede eski yaşamına dönmek ve işlerini halletmek ister. Canının yanması pahasına genelde böyle yapar pek çok insan. Peki ayak burkulmasından sonra kısa sürede ayaklanıp yürümek doğru mudur? Ayak burkulmasında ne iyi gelir? Ayak burkulunca ne sürülür?

ayak burkulması

Ayak Burkulmalarında Ne yapılmalı? Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak burkulmasında en eski yöntemlerden biri soğuk tedavidir. Bu konuda yüzde yüz bilimsel veriler olmamakla birlikte soğuk tedavi her zaman bir seçenek olarak var olmuştur. Ayağı burkulan hiç zaman kaybetmeden buzla tedavi uygulamalı ve ayağın üzerinde buz gezdirmelidir. Ya da bir bezin içerisine konulan buz ile ayak sarılmalıdır. O halde kalması sağlanmalıdır. 15-20 dakika buz tedavisinden sonra ayağınızı iyice kurulayın ve vicks ya da ayak burkulmalarında kullanılan bir merhem ile ovalayın. Daha sonra sargı bezi ile sarın. Bundan sonra ayak yerden yüksekte bir yere uzatılmalı ve dinlenmeye geçilmelidir. Ayak burkulmasında buz ne kadar yapılır? Ayak burkulmasına buz iyi gelir mi? Ayak burkulmasında kaç saat buz konur? Ayak burkulmasında ilk 2 gün boyunca bu tedavisi yapılabilir. Günde 3 ya da 4 kez 15’er dakika buz tedavisi yapabilirsiniz. Ya da buzlu suyu bir kovanın içine doldurup burkulan ayağı kovanın içinde bekletebilirsiniz. Her seferden sonra krem sürüp ayağınızı sarın o halde dinlenin. Bu sayede hem şişmesi engellenmiş hem de acınız azalmış olacaktır.

Ayak burkulmasına bitkisel çözüm yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ayak burkulmasında 2 gün buz tedavisi yaptıysanız büyük ihtimalle faydasını görmüş olursunuz. Bununla birlikte ayak burkulmasında burkulan ayağın üzerine basmamak da önemlidir. Özellikle ilk bir kaç gün çok dikkatli olun ve ayağınızın üzerine basmayın. Gerekirse koltuk değneği kullanın.

Ayak Burkulmasında 2. Günden Sonra Ne Yapılır?

İlk gün soğuk tedavi yaptınız ve iyice dinlendiniz. 2 günden sonra sıcak tedaviye geçebilirsiniz. Aynı şekilde sıcak su dolu bir kova hazırlayıp burkulan ayağınızı içinde bekletebilirsiniz. Damarların ve zedelenen dokuların doğal tedavisinde sıcak su etkili bir yöntemdir. 2. günün ardından sıcak tedaviye geçin ve bunu da aralıklı olarak sabah akşam ya da günde 3 kez uygulayabilirsiniz. Her seferden sonra ayağı iyice kurulayıp vicks ile masaj yapıp sargı beziyle sarın. Dilerseniz ve imkanınız oluyorsa günde 4 kez uygulamanızda bir mahsur yoktur. Tabi ayağınızın üzerine basmamaya yine dikkat edin.

Advertisement

Trackbacks/Pingbacks

  1. Ayak Burkulmasına Bitkisel Ne İyi Gelir? Evde Çözüm! - Saglikbak.com | Saglikbak.com - 26 Ekim 2017

    […] Ayak burkulması tedavi yöntemleri bir başka yazımızı buradan okuyabilirsiniz. […]

Leave a Reply