Bebeği Sütten Nasıl Keserim?

Bebeği sütten kesme nasıl olur? Bebeği sütten nasıl keserim? Bebeği sütten kesmenin yolları nelerdir? Bebeği sütten kesmek için ne yapmalıyım?

Sağlıklı bir bebek için en önemli olan anne sütüdür. Yaşamının geri kalanı için de anne sütü benzersiz faydalar sağlayacaktır. Elbette her şeyin olduğu gibi emzirmenin de bir sonu vardır. Bir zaman gelir ve anne bebeği sütten keser. Bebeği sütten kesmek nasıl olur? Bebek sütten nasıl kesilir?

İlk 6 ay anne sütü bebek için çok gereklidir. Ardından ek gıdalara ihtiyaç duyulabilir. Bu bir ölçüde normaldir. Fakat 2 yıl süresince anne sütünü bir şekilde alması bebeğin gelişimi için gereklidir. Sadece karnını doyması değil, kendini huzur ve güven ortamında hissedebilmesi için anne kokusu önemlidir. Sağlıklı bir gelişim için anne sütünün ve emzirmenin çok yönlü faydaları vardır. Bebek sütten ne zaman kesilir? Bebeğimi sütten nasıl kesmeliyim?

Bebeği sütten kesme

Bebek sütten kesilecekken en önemli nokta doğru zamanı belirlemektir. Bazı durumlarda bebek sütten kesilmeyi ister ve bu işinizi kolaylaştırır. Fakat bebek değil ve sizin bunu yapmanız gerekirse o zaman yavaş yavaş kesmelisiniz bebeği sütten. Birden yapmayın azalta azalta kesin. Unutmayın sadece doymak için değil mutlu ve güvende hissetmesine da yarıyor bebeğinizin sütünüzü emmesi. Fakat ne kadar istese de hayat şartları ve ya fiziksel nedenlerle sütten daha erken kesmek zorunda kalan anneler olabilmekte. Buna mecbur kalıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz uyarıyı dikkate alın. Bebeği sütten yavaş yavaş alıştırarak kesin. Bebek bir rahatsızlık yaşıyorsa sütten kesmek için iyileşmesini bekleyin. Eğer diş çıkarma durumu varsa yine erteleyin. Bu gibi durumlarda meme ihtiyacı fazlalaşır ve sizi ister. Bebeği sütten keserken dikkat edilecek noktalardan kısaca bahsettik.

Kafanızda belli bir tarih belirledikten sonra 2 hafta önceden alıştırmaya başlayın. Bu işinizi kolaylaştıracaktır. Hem meme kanallarınızda tıkanma olmayacak hem de fazla üzülmeden bu sorunu aşabileceksiniz. Bu dönemde bebeğin bakımı için eşinizden ya da yardımcı olabilecek birinden yardım alabilirsiniz.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply