Bebek Neden Kusar? Bebek Kusması

Bebeklerin pek çoğu kusar. Anormal derecede fazla kusma yaşanmıyorsa bebeğin kusması korkulacak bir şey değildir. Çok sık rastlanılır. Bebek neden kusar? Bebek kusması normal mi? Bebek kusuyorsa ne yapmalıyız?

Anne sütünü emen bebek doyduğunun bilincine varamayarak ihtiyaç fazlası sütü alabilir. Bu durum bebeğin kusmasına yol açabilir. Bazı durumlarda ise emilen süt fazla olunca bir kısmı yemek borusuna gider bu yüzden kusan bebekler de olabilmektedir. Bu çok yaygın bir durum olduğundan anneler ve aileler fazla panik yapmamalıdır. Zaman içerisinde bebek fiziki gelişimini sürdürecek ve mide-bağırsak sistemi kendini bulacaktır. Böylece kusma olayları geçici bir durum olarak kalacaktır. Pek çok örnekte olduğu gibi. Bebek kusması nasıl geçer? Kusan bebeğe ne verilir?

bebek neden kusar

Bebek kusarken ağzından çıkanlar tazyikli bir şekilde geliyorsa ve hem ağızdan hemde burundan kusmalar bu şekilde yaşanıyorsa bu durumu daha fazla ciddiye almalısınız. Mide ve ya bağırsak sisteminde bir sorun olabilir. Doktora başvurmanızda fayda vardır. Onun haricinde olağan kusma vakalarında sakin davranmalı ve panik yapmamalısınız.

Kas sistemi zayıf olan bebekte mide ve yemek borusu arasında gevşek bir yapı olduğundan süt mideden tekrar yemek borusuna bir kısmını taşırabilmektedir. Bu durum genellikle bebek altı aylık olmadan önce ortadan kalkabilir. Bebek kusması normal mi? Bu soruda yazı içerisinde cevabını bulmuş oldu. Bebek kusmasının normal nedenleri vardır. Bu bahsedilen nedenlerin dışında gelişen olağan üstü bir durumda doktor yardımına başvurmalısınız.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply