Domuz Etinin Zararları! Gerçekler Acıdır!

Domuz etinin zararları nelerdir? Domuz eti sağlığa zararlı mı faydalı mı? Domuz etinin faydaları var mıdır? Domuz etinin sağlığımıza etkileri.

Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

Günümüzde en fazla tüketilen etler arasında yer alan domuz etinin gerek İslam dini açısından gerekse sağlığımız açısından birçok zararlı yönü bulunmaktadır. İslam dininde yasaklanan her şeyde bir hikmet olduğu gibi domuz etini yasaklanmasında da hikmetler bulunmaktadır. Domuz etinin zararlarına geçmeden domuzun özelliklerini değinmek istiyoruz.
Domuz her şeyden önce kendi pisliği ve ölü yavrusu dahil bulduğu her şeyi yiyebilen bir hayvandır. Domuz, diğer hayvanlara göre hızlı ve en zayıf sindirim sistemine sahip bir hayvan. Sindirim, sadece 4 saat sürmektedir. Diğer hayvanlarda ise 12 saat. Yani domuz, yediği besinlerdeki toksinleri tam olarak zehirsiz hale getirememektedir. İlave olarak domuz eşini kıskanmayan bir hayvandır.

Domuz Etinin Özellikleri

Domuz biyolojik yapısı gereği fazla miktarda antikor, büyüme hormonu, kolesterol ve lipit içerir. Yanı ısıra aşırı miktarda kükürt içermektedir. Domuz etindeki sağlığa zararlı canlılardan biri de “trişin” parazitidir.

Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

Domuz etini zararları pek araştırmacı ve uzman tarafından zararlı olduğu sabitlenmiş durumdadır.

İçinde bulunan fazla miktarda büyüme hormonundan dolayı insan vücudu fazla kilo almakta ve daha sonra şekil bozuklukları meydana gelmektedir.

“Trişin” adı verilen parazit insan bünyesine girerek kalp kaslarına gitmekte ve ölümcül olabilmektedir. İlaveten çiğneme, konuşma ve yutma kaslarında felçlere neden olur. Aynı zamanda

damarlarında tıkanıklık, menenjit ve beyin iltihaplarına neden olur.

İçerdiği aşırı miktardaki yağdan dolayı damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp krizlerine neden olur.

Domuz yağında bulunan “sutoksin” adı verilen maddenin dışarı atılabilmesi için lenf bezlerinin aşırı çalışması gerekir. Bu durum ise özellikle çocuklarda lenf bezlerinin şişmesi ve
iltihaplanmasına neden olur. Boğazın şişmiş haldeki görüntüsü adeta bir domuzu andırmaktadır. Bu sebeple, bu hastalığa domuz hastalığı yada skrofulozadı verilir.
İçerdiği kükürtten dolayı eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak eklem yumuşar. Vücut ağırlığına dayanamaz. Eklemlerde bozulmalar meydana gelir.
Domuz eti yiyenlerde el ve ayaklar yağ depolar. Kişi tembel hale gelir.
Fazla miktardaki büyüme hormonundan dolayı doku şişlikleri ve iltihaplanmalar meydana gelir. Bu da burun, çene, el ve ayakların büyümesine ve şekil bozukluklarına neden olur.
Büyüme hormonu aynı zamanda kansere davetiye çıkarır. Çünkü, bilimsel bir veri, belli bir yaştan sonra erkek domuzların kansere yakalandıklarını ifade etmektedir.
Domuz etinde bulunan “histamin” ve “imtidazol” isimli maddeler deride dermatit, kaşıntı ve nörodermatite neden olmaktadır.
Aynı maddeler aynı zamanda kan çıbanı, apandisit, toplardamar hastalıkları ve safra yolları hastalıklarını tetikler.
Canlılar yedikleri besinlerin tesiri altında kalırlar. Et yiyenler yırtıcı, otyiyenler ise daha uysal olmaktadır. Domuz eti yiyenlerde ise domuza ait sıfatlar meydana gelmektedir. Domuz eşini kıskanmayan bir hayvan olduğu için de, domuz eti yiyen kişilerde kıskançlık hissinin kayba uğradığı belirlenmiştir.
Yapılan araştırmalar domuz eti tüketimi ile karaciğer iltihaplanması arasında doğru orantı tespit edilmiştir.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply