Kahvaltıda Ne Yemek Gerekir? İşte Cevabı!

Kahvaltı öğünlerin efendisidir. Bütün gece vücudun sistemleri kendi görevlerini yapar ve sabah yenilenir. Şimdi yeni günün yoğunluğu başlamak üzeredir. Burada ilk adım kahvaltıdır. Bol bol depo etmeli ve güne ancak bu sayede enerjik ve güçlü başlamalısınız. Kahvaltıda ne yenir? Kahvaltıda ne yapsam?

Akşam öğünü es geçilebilir. Öğlen öğünü biraz ertelenebilir. Fakat sabah kahvaltısı keyfe bağlı olamaz. Kahvaltı bir öğünden daha fazlasıdır. Bu nedenle sabah ne yediğiniz de önemlidir.  Yapılan bilimsel araştırmalar sabah kahvaltısı yapan insanların daha başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. İyi bir kahvaltı zihni açar ve ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. Kahvaltıda ne yapabilirim? Kahvaltıda yumurta. Kahvaltıda peynir.

Günümüzde hazır yemekler çok tüketiliyor. Fakat oldukça da sağlıksız bir beslenme tarzı hazır beslenme. Nedense herkesin bir acelesi var ve herkes bir yerlere yetişmeye çalışıyor. Kimileri sabah kahvaltısını simit ya da poaça ile geçiştiriyor. Bu doğru değil. Bir şekilde zaman yaratıp sabah kahvaltısı yapmak gerekli. Kahvaltıda ne yemeli? Kahvaltıda ne yesek? Diyet kahvaltısında ne yenir?

Sabah kahvaltısında peynir oldukça önemli. Bunun yanında süt tercihi de iyi bir tercihtir. Elbette sabah kahvaltısını çay ile yapmak isterseniz bu da asla kötü değildir. Önemli olan sofraya koyduğunuz besinlerin ihtiyacınız olan proteini karşılamasıdır. Birazcık sevdiğiniz zeytinden de koymayı ihmal etmeyin sofraya. Beyin şekere ihtiyaç duyar. Glikozdan başka bir besin kaynağı yoktur. Doğal hazırlanmış ev reçelleri müthiş lezzetli ve faydalıdır. Sabah kahvaltısında sizin için de çocuklarınız için de doğal ev reçelleri tüketin. Yumurta vazgeçilmezler arasında olmalıdır. Sabah kahvaltısını yumurta olmadan geçiştirmeyin. Kim demiş sabah meyve ve sebze yenilmez diye. Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin.

Elbette iş gereği çok erken kalkanlar ya da ne kadar isterse istesin kahvaltı yapma alışkanlığı kazanamayanlar da var. Bu iyi olmamakla birlikte en azından yolda yediğiniz ya da iş yerinde yediğiniz besinlere dikkat gösterin. Hiç yememekten ise tost yiyin. Ya da simit yiyebilirsiniz. Yanında ayran ya da taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz. Eğer yeteri kadar güçlü kahvaltı yapamadıysanız en azından öğle öğününde bunu birazcık telafi edin. Sebze ve Meyveyi öğle öğününde de düşünebilirsiniz. Belkide hazır yemek yemek zorunda kalıyorsunuzdur.  Bunu değiştirebilecek şartları zorlamaya çalışın. Arada bir sulu yemek yiyin. Bağırsak ve mide için iyi gelecektir.

Şunu tekrar vurgulamak istiyorum. Yapılabilecek hiç bir öneri gerçek anlamda güçlü bir sabah kahvaltısının yerini tutamaz. Kendimizi kandırmak bize hiç bir şey kazandırmaz. Gerekirse zor olanı yapmaya çalışın. Normalde yarım saat daha az uyuyun ve kalkıp kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın. İnsan vücudu bu duruma kısa sürede alışıyor. Bunun çok örneği var. En fazla hafta zorluk çekersiniz. Fakat karşılığında bu yazıya sığmayacak faydalar kazanırsınız. Geleceği kazanırsınız sağlıklı ve mutlu bir yaşam için kritik bir adım atmış olursunuz.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply