Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Kulak Estetiği Nedir? Kulak Kepçesi Nasıl Geçer? 

Kulak kepçesi genetik yapıyla alakalı bir şekilde farklı boyut ve şekil değişikliği oluşturabilir. Kulak gelişiminde yüzde 80-90’lık bölüm yaklaşık 6 yaşına kadar oluşmaktadır. Kulaktaki bu gelişim süreci erken yaşlarda neredeyse bittiği için kulaktaki şekil bozuklukları da erken ortaya çıkar. En fazla karşılaşılan kulak problemi “kepçe kulak” ya da  tıptaki ismiyle “prominent ear” bozukluğudur.

Kulak estetiği nedir?

Kulak sayvanının normalden önde bulunması durumu olan bu bozukluk hafif tarzda çok sayıda insanda görünmesine rağmen kimi durumlarda daha büyük ölçülerde bulunur. Bu durum erken yaşlardan başlayark rahatsız edici durumlar oluşturabilir. Kimilerinde ciddi psikolojik problemlere yol açabilmektedir.

Fakat bu bozukluk basit  bir cerrahi müdahale ile değiştirilebilir. Estetik kulak ameliyatı dendiğinde sıklıkla kepçe kulak düzeltilişi akla gelse de, kulakta yaşanan çok farklı deformite(bozukluk) vardır. Bir kısmı doğuştan ve yapısaldır. Kimi durumlarda kaza sonrası oluşmuş bozukluklardır. Tüm kulak şekil bozukluklarının kendine has bir takım özellikleri vardır. Kişiye en uygun olan yöntem belirlendiğinde uzman yardımı ile ameliyat edilebilir.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply